Traceurki - kobiety uprawiające parkour

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31

Sztuka szybkiego, pieszego poruszania się po mieście z pokonaniem a nie ominięciem przeszkód czyli parkour zyskuje coraz więcej zwolenników na świecie i w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, ponieważ parkour jest dobrym sposobem na to aby świetną zabawę połączyć z ćwiczeniami rozwijającymi wiele aspektów naszego ciała i umysłu. Pomysłowe pokonywanie różnych obiektów, które stają nam na drodze rozwija uważność, koordynację, zwinność, wydolność organizmu a także pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Osoby uprawiające parkour twierdzą, że pomaga on w osiągnięciu wewnętrznego spokoju i wzmacnia wytrzymałość psychiczną. Pomaga łagodzić stres i radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego.


Chociaż parkour uprawiać mogą zarówno dorośli jak i dzieci, kobiety i mężczyźni, nie trudno zauważyć, że aktywność ta nadal jest zdominowana przez płeć męską. Szkoda, ponieważ kobiety mają wystarczająco dużo siły i zręczności aby zaangażować się w ten miejski sport. Korzyści płynące z ćwiczenia parkouru, takie jak piękna sylwetka, zwiększenie wytrzymałości fizycznej i odporności psychicznej są przydatne również dla pań. Dlatego też pojawia się coraz więcej inicjatyw, imprez i organizacji, których celem jest zachęcenie pań do zaangażowania się w tę sztukę szybkiego, sprawnego pokonywania drogi do celu. Niestety, w Polsce nadal nie ma zbyt wiele takich wydarzeń i jednostek.

Kobieta trenująca parkour


Międzynarodowy Weekend z Parkour dla Kobiet
Jednym z większych eventów popularyzujących parkour wśród płci żeńskiej jest Międzynarodowy Weekend z Parkour dla Kobiet (Womens International Parkour Weekend). Coroczna impreza, podczas której treserki mają okazję spotkać się w żeńskim gronie i pod okiem najlepszych instruktorek doskonalić swoje umiejętności. W tym roku weekendowy event odbył się 11-12 maja w Londynie. Kobiecy weekend z parkourem jest organizowany przy współpracy z organizacją Parkour Generations w ramach inicjatywy Shecantrace (https://shecantrace.com/).


Organizacja Womens Parkour Movement. Jump Like A Girl.
Jedną z większych organizacji propagujących uprawianie parkouru wśród kobiet jest Womens Parkour Movement. Zrzesza ona członkinie z wielu krajów USA i Europy w ramach inicjatywy Jump Like A Girl. Niestety, w Polsce jeszcze nie ma jednostki lokalnej tej organizacji. Womens Parkour Movement nie tylko prowadzi inicjatywy aktywizujące kobiety ale również przeprowadza badania statystyczne dotyczące kobiet uprawiających parkour. Zgodnie z badaniem z 2016 roku wśród populacji uprawiającej parkour w USA jedynie ok 14% stanowiły kobiety. Niestety nie przeprowadzono badania wśród krajów europejskich.
http://www.womensparkourmovement.com/jump-like-a-girl-program
Na razie treserki uprawiające parkour pozostają w cieniu męskiego grona. Miejmy jednak nadzieje, że również w naszym kraju powstaną inicjatywy i społeczności, które zachęcą panie do odważnego i zwinnego pokonywania miejskich przeszkód, które staną na ich drodze do celu.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die

  Lista skateparków stale się wydłuża, na tego typu obiekty decyduje się coraz więcej miast. Na które z nich powinieneś wpaść obowiązkowo? Mamy dla Ciebie listę 10 najlepszych!

  Autor: skatepark, the best skateparks in poland, top 10 2022/02/10 Czytaj dalej
 • Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie? Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie?

  Posiadanie własnego obszaru do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej to zapewne marzenie niejednego Ridera, bez względu na wiek. Jak się okazuje marzenie to jest na wyciągnięcie ręki i można je spełnić w całkiem niedługim czasie biorąc pod uwagę moduł

  2021/08/09 Czytaj dalej
 • Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020 Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020

  Deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020. Amelia Brodka oficjalnie uzyskała kwalifikację w skateboardingu - nowej dyscyplinie olimpijskiej. To przełomowy moment dla historii skateboardingu!

  Autor: amelia brodka, deskorolka na olimpiadzie 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Pierwszy betonowy skatepark w Hali Pierwszy betonowy skatepark w Hali

  Niedawno powstał pierwszy indoorowy skatepark betonowo-drewniany w Polsce! Skatepark składa się z dwóch sekcji którymi są: - sekcja lotna drewniana na której znajdziemy takie urządzenia jak roll-in, jumpbox, rezi jumpbox oraz quarter pipe z wallem i do

  2021/03/29 Czytaj dalej
 • Wakeboard a Wakeskate - jaka jest różnica? Wakeboard a Wakeskate - jaka jest różnica?

  Coraz większa ilość wakeparków (wodnych parków z wyciągami umożliwiającymi uprawianie wakeboardu i wakeskate) a więc coraz łatwiejsza dostępność ekstremalnych sportów wodnych zachęca aby samemu spróbować swoich sił na desce sunącej po wodzie.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/05 Czytaj dalej