Traceurki - kobiety uprawiające parkour

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31

Sztuka szybkiego, pieszego poruszania się po mieście z pokonaniem a nie ominięciem przeszkód czyli parkour zyskuje coraz więcej zwolenników na świecie i w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, ponieważ parkour jest dobrym sposobem na to aby świetną zabawę połączyć z ćwiczeniami rozwijającymi wiele aspektów naszego ciała i umysłu. Pomysłowe pokonywanie różnych obiektów, które stają nam na drodze rozwija uważność, koordynację, zwinność, wydolność organizmu a także pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Osoby uprawiające parkour twierdzą, że pomaga on w osiągnięciu wewnętrznego spokoju i wzmacnia wytrzymałość psychiczną. Pomaga łagodzić stres i radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego.


Chociaż parkour uprawiać mogą zarówno dorośli jak i dzieci, kobiety i mężczyźni, nie trudno zauważyć, że aktywność ta nadal jest zdominowana przez płeć męską. Szkoda, ponieważ kobiety mają wystarczająco dużo siły i zręczności aby zaangażować się w ten miejski sport. Korzyści płynące z ćwiczenia parkouru, takie jak piękna sylwetka, zwiększenie wytrzymałości fizycznej i odporności psychicznej są przydatne również dla pań. Dlatego też pojawia się coraz więcej inicjatyw, imprez i organizacji, których celem jest zachęcenie pań do zaangażowania się w tę sztukę szybkiego, sprawnego pokonywania drogi do celu. Niestety, w Polsce nadal nie ma zbyt wiele takich wydarzeń i jednostek.

Kobieta trenująca parkour


Międzynarodowy Weekend z Parkour dla Kobiet
Jednym z większych eventów popularyzujących parkour wśród płci żeńskiej jest Międzynarodowy Weekend z Parkour dla Kobiet (Womens International Parkour Weekend). Coroczna impreza, podczas której treserki mają okazję spotkać się w żeńskim gronie i pod okiem najlepszych instruktorek doskonalić swoje umiejętności. W tym roku weekendowy event odbył się 11-12 maja w Londynie. Kobiecy weekend z parkourem jest organizowany przy współpracy z organizacją Parkour Generations w ramach inicjatywy Shecantrace (https://shecantrace.com/).


Organizacja Womens Parkour Movement. Jump Like A Girl.
Jedną z większych organizacji propagujących uprawianie parkouru wśród kobiet jest Womens Parkour Movement. Zrzesza ona członkinie z wielu krajów USA i Europy w ramach inicjatywy Jump Like A Girl. Niestety, w Polsce jeszcze nie ma jednostki lokalnej tej organizacji. Womens Parkour Movement nie tylko prowadzi inicjatywy aktywizujące kobiety ale również przeprowadza badania statystyczne dotyczące kobiet uprawiających parkour. Zgodnie z badaniem z 2016 roku wśród populacji uprawiającej parkour w USA jedynie ok 14% stanowiły kobiety. Niestety nie przeprowadzono badania wśród krajów europejskich.
http://www.womensparkourmovement.com/jump-like-a-girl-program
Na razie treserki uprawiające parkour pozostają w cieniu męskiego grona. Miejmy jednak nadzieje, że również w naszym kraju powstaną inicjatywy i społeczności, które zachęcą panie do odważnego i zwinnego pokonywania miejskich przeszkód, które staną na ich drodze do celu.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie? Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie?

  Posiadanie własnego obszaru do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej to zapewne marzenie niejednego Ridera, bez względu na wiek. Jak się okazuje marzenie to jest na wyciągnięcie ręki i można je spełnić w całkiem niedługim czasie biorąc pod uwagę moduł

  2021/08/09 Czytaj dalej
 • Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020 Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020

  Deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020. Amelia Brodka oficjalnie uzyskała kwalifikację w skateboardingu - nowej dyscyplinie olimpijskiej. To przełomowy moment dla historii skateboardingu!

  Autor: amelia brodka, deskorolka na olimpiadzie 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Pierwszy betonowy skatepark w Hali Pierwszy betonowy skatepark w Hali

  Niedawno powstał pierwszy indoorowy skatepark betonowo-drewniany w Polsce! Skatepark składa się z dwóch sekcji którymi są: - sekcja lotna drewniana na której znajdziemy takie urządzenia jak roll-in, jumpbox, rezi jumpbox oraz quarter pipe z wallem i do

  2021/03/29 Czytaj dalej
 • Wakeboard a Wakeskate - jaka jest różnica? Wakeboard a Wakeskate - jaka jest różnica?

  Coraz większa ilość wakeparków (wodnych parków z wyciągami umożliwiającymi uprawianie wakeboardu i wakeskate) a więc coraz łatwiejsza dostępność ekstremalnych sportów wodnych zachęca aby samemu spróbować swoich sił na desce sunącej po wodzie.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/05 Czytaj dalej
 • Ile kosztuje szkolenie i przejazd na wakeboardzie? Ile kosztuje szkolenie i przejazd na wakeboardzie?

  Jakie są koszty uprawiania wakeboardingu? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że kupno własnego sprzętu nie jest konieczne, ponieważ większość wakeparków oferuje możliwość wypożyczenia deski i reszty wyposażenia.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/05 Czytaj dalej