Wakeboard, wakeskate, sitwake - co to znaczy

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/13

Wakeboard, wakeskate, sitwake – dla większości osób słowa te mogą brzmieć dosyć orientalne. Nic w tym dziwnego, ponieważ wszystkie te wodne sporty ekstremalne są stosunkowo nowe, chociaż szybko zdobywają coraz większą popularność.

Czym różnią się wakeboard i wakeskate?

Wakeboard został stworzony w latach 80 XX w. w Stanach Zjednoczonych przez surferów, którzy eksperymentowali z jazdą na desce za łodziami. Wakeboardzista stoi w specjalnych butach przymocowanych do deski i trzyma linę ciągniętą przez motorówkę lub, coraz częściej, specjalny wyciąg. Sunąc po wodzie pokonuje przeszkody wakeparku, skocznie (kickery), rury i poręcze, wykorzystując je do wykonania jak najbardziej popisowych trików, salt i ślizgów. Chociaż sam wakeboard powstał niedawno, już zdążyła się z niego wyłonić nowa aktywność – wakeskate. Nowy sporty jest podobny do prekursora, jednak w jego przypadku rider nie jest w żaden sposób przypięty do deski. Może nawet stać na niej boso. Brak mocowań daje riderowi większą swobodę ale wymaga nieco dłuższego treningu. Popisy wakeskate kojarzą się z jazdą na deskorolce. Jest to nowa aktywność a już doczekała się oficjalnych zawodów.

Mistrzostwa Sitwake Stawiki

Mistrzostwa Europy i Afryki 2019 – Wakeboard, Wakeskate, Sitwake

W tym roku Polska miała zaszczyt być gospodarzem Mistrzostw Europy i Afryki, które odbyły się w Sosnowcu, w wakeparku Wake Zone Stawiki. Podczas zawodów oglądaliśmy popisy we wszystkich trzech omawianych odmianach sportów wodnych. Spośród jedenastu startujących Polaków, do finału zakwalifikowały się cztery osoby: dwie zawodniczki wakeskate oraz dwóch zawodników w kategorii sitwake. Ostatecznie udało się zdobyć dwa medale dla Polski. Igor Sikorski wywalczył brąz w sitwake a Agnieszka Kobylańska także brąz w wakeskate. W ostatnich latach w Polsce wszystkie trzy sporty rozwijają się z zawrotną szybkością, czego dowodem mogą być osiągnięcia naszych rodaków w międzynarodowych zmaganiach. Wakeparki powstają w coraz to nowych miastach, więc chętni do wypróbowania swoich sił na wodnej desce nie muszą szukać daleko. Którąkolwiek odmianę wodnych zmagań wybierzemy, możemy być pewni niezapomnianych wrażeń.


Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie i Wakeskate 2019
odbyły się 3-4 sierpnia w WakePark Szczecin - dużym, dwuwyciągowym wakeparku. Była to już szósta edycja zawodów. Riderzy walczyli nad Jeziorem Głębokim osobno w kategorii kobiet i mężczyzn. Oficjalne wyniki dostępne są na stronie Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.


Wakepro features

Sitwake – wakeboard dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Sitwake to kolejny sport wyrosły na bazie wakeboradingu. Deska wakeboardingowa została dostosowana do możliwości osób jeżdżących na wózku poprzez montaż siedziska. Rider siedzi na krzesełku i tak jak w klasycznej odmianie sportu trzyma linę, która jest ciągnięta przez wyciąg lub łódź. W Polsce sitwake dopiero zyskuje popularność. Promocją tego sportu zajmuje się Avalon Extreme – organizacja skupiona na angażowaniu osób niepełnosprawnych w różnego rodzaju sporty, w tym sporty ekstremalne. Przedstawicielem Avalon Extreme w kategorii sitwake jest Igor Sikorski. Właśnie ten rider zdobył tegoroczny tytuł mistrza na zawodach Avalon Extreme Sitwake Challange 2019 w dwóch kategoriach: pojedynku par (razem z Marcinem Matysiakiem) i w kategorii osób z niepełnosprawnością.

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die

  Lista skateparków stale się wydłuża, na tego typu obiekty decyduje się coraz więcej miast. Na które z nich powinieneś wpaść obowiązkowo? Mamy dla Ciebie listę 10 najlepszych!

  Autor: skatepark, the best skateparks in poland, top 10 2022/02/10 Czytaj dalej
 • Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie? Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie?

  Posiadanie własnego obszaru do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej to zapewne marzenie niejednego Ridera, bez względu na wiek. Jak się okazuje marzenie to jest na wyciągnięcie ręki i można je spełnić w całkiem niedługim czasie biorąc pod uwagę moduł

  2021/08/09 Czytaj dalej
 • Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020 Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020

  Deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020. Amelia Brodka oficjalnie uzyskała kwalifikację w skateboardingu - nowej dyscyplinie olimpijskiej. To przełomowy moment dla historii skateboardingu!

  Autor: amelia brodka, deskorolka na olimpiadzie 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Pierwszy betonowy skatepark w Hali Pierwszy betonowy skatepark w Hali

  Niedawno powstał pierwszy indoorowy skatepark betonowo-drewniany w Polsce! Skatepark składa się z dwóch sekcji którymi są: - sekcja lotna drewniana na której znajdziemy takie urządzenia jak roll-in, jumpbox, rezi jumpbox oraz quarter pipe z wallem i do

  2021/03/29 Czytaj dalej
 • Traceurki - kobiety uprawiające parkour Traceurki - kobiety uprawiające parkour

  Sztuka szybkiego, pieszego poruszania się po mieście z pokonaniem a nie ominięciem przeszkód czyli parkour zyskuje coraz więcej zwolenników na świecie i w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, ponieważ parkour jest dobrym sposobem na to aby świetną zabawę poł

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej