Wakeboard, wakeskate, sitwake - co to znaczy

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/13

Wakeboard, wakeskate, sitwake – dla większości osób słowa te mogą brzmieć dosyć orientalne. Nic w tym dziwnego, ponieważ wszystkie te wodne sporty ekstremalne są stosunkowo nowe, chociaż szybko zdobywają coraz większą popularność.

Czym różnią się wakeboard i wakeskate?

Wakeboard został stworzony w latach 80 XX w. w Stanach Zjednoczonych przez surferów, którzy eksperymentowali z jazdą na desce za łodziami. Wakeboardzista stoi w specjalnych butach przymocowanych do deski i trzyma linę ciągniętą przez motorówkę lub, coraz częściej, specjalny wyciąg. Sunąc po wodzie pokonuje przeszkody wakeparku, skocznie (kickery), rury i poręcze, wykorzystując je do wykonania jak najbardziej popisowych trików, salt i ślizgów. Chociaż sam wakeboard powstał niedawno, już zdążyła się z niego wyłonić nowa aktywność – wakeskate. Nowy sporty jest podobny do prekursora, jednak w jego przypadku rider nie jest w żaden sposób przypięty do deski. Może nawet stać na niej boso. Brak mocowań daje riderowi większą swobodę ale wymaga nieco dłuższego treningu. Popisy wakeskate kojarzą się z jazdą na deskorolce. Jest to nowa aktywność a już doczekała się oficjalnych zawodów.

Mistrzostwa Sitwake Stawiki

Mistrzostwa Europy i Afryki 2019 – Wakeboard, Wakeskate, Sitwake

W tym roku Polska miała zaszczyt być gospodarzem Mistrzostw Europy i Afryki, które odbyły się w Sosnowcu, w wakeparku Wake Zone Stawiki. Podczas zawodów oglądaliśmy popisy we wszystkich trzech omawianych odmianach sportów wodnych. Spośród jedenastu startujących Polaków, do finału zakwalifikowały się cztery osoby: dwie zawodniczki wakeskate oraz dwóch zawodników w kategorii sitwake. Ostatecznie udało się zdobyć dwa medale dla Polski. Igor Sikorski wywalczył brąz w sitwake a Agnieszka Kobylańska także brąz w wakeskate. W ostatnich latach w Polsce wszystkie trzy sporty rozwijają się z zawrotną szybkością, czego dowodem mogą być osiągnięcia naszych rodaków w międzynarodowych zmaganiach. Wakeparki powstają w coraz to nowych miastach, więc chętni do wypróbowania swoich sił na wodnej desce nie muszą szukać daleko. Którąkolwiek odmianę wodnych zmagań wybierzemy, możemy być pewni niezapomnianych wrażeń.


Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Wakeboardzie i Wakeskate 2019
odbyły się 3-4 sierpnia w WakePark Szczecin - dużym, dwuwyciągowym wakeparku. Była to już szósta edycja zawodów. Riderzy walczyli nad Jeziorem Głębokim osobno w kategorii kobiet i mężczyzn. Oficjalne wyniki dostępne są na stronie Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.


Wakepro features

Sitwake – wakeboard dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Sitwake to kolejny sport wyrosły na bazie wakeboradingu. Deska wakeboardingowa została dostosowana do możliwości osób jeżdżących na wózku poprzez montaż siedziska. Rider siedzi na krzesełku i tak jak w klasycznej odmianie sportu trzyma linę, która jest ciągnięta przez wyciąg lub łódź. W Polsce sitwake dopiero zyskuje popularność. Promocją tego sportu zajmuje się Avalon Extreme – organizacja skupiona na angażowaniu osób niepełnosprawnych w różnego rodzaju sporty, w tym sporty ekstremalne. Przedstawicielem Avalon Extreme w kategorii sitwake jest Igor Sikorski. Właśnie ten rider zdobył tegoroczny tytuł mistrza na zawodach Avalon Extreme Sitwake Challange 2019 w dwóch kategoriach: pojedynku par (razem z Marcinem Matysiakiem) i w kategorii osób z niepełnosprawnością.

Poprzedni artykuł Następny artykuł